Jak nie stać się ofiarą online “LOVE STORY”?

Eva M. Zalusky

Writer & Blogger

Jak nie stać się ofiarą online “LOVE STORY”?

„Internetowe LOVE STORY może kusić miłością w sieci , ale nie zapominajmy o bezpieczeństwie. W relacjach online, to my jesteśmy odpowiedzialni za swoje CYBERBEZPIECZEŃSTWO. Zadbaj o swoje granice i oczekiwania, chroniąc się przed zagrożeniami online”.

Przemierzając bezkresy internetu, nie możemy zapominać, że choć jest on źródłem nieograniczonych możliwości, kryje w sobie także mroczne zakamarki pełne niebezpieczeństw, zwłaszcza dla osób samotnych. To właśnie samotność często sprawia, że stajemy się bardziej podatni na intrygi i manipulacje, co może prowadzić do przestępstw, takich jak „Revenge Porn” czy “Deep Fake Porn”.

 

„Revenge Porn” to druzgocące przestępstwo, które niszczy prywatność i godność ofiary. Złoczyńcy zdobywają intymne materiały, często nagie zdjęcia lub filmy, i bezwzględnie wykorzystują je do szantażu lub upokorzenia. Motywacje są różne, ale często wynikają z osobistych animozji, jakie pozostają po zakończeniu związku, gdzie byli partnerzy próbują zemścić się na swoich byłych partnerkach, pozbawiając je godności i spokoju psychicznego.

 

Oprócz motywacji osobistych i emocjonalnych, kolejnym z często występujących motywów w tego rodzaju przestępstwach jest motyw materialny, związany z wyłudzaniem pieniędzy od ofiary. W wielu przypadkach oszuści wykorzystują nagrania lub zdjęcia ofiary, zwłaszcza o charakterze intymnym, jako narzędzie nacisku, grożąc, że ujawnią je publicznie lub wyślą znajomym i rodzinie ofiary, chyba że ta zapłaci określoną sumę pieniędzy.

 

Jednak to nie wszystko. W erze nowoczesnych technologii, narodziło się „Deepfake Porn”. To wyrafinowana technologia pozwalająca na tworzenie przekonujących materiałów intymnych, które wykorzystują twarz ofiary na ciele innej osoby. Ta niezwykle podstępna forma oszustwa jest zagrażająca nie tylko prywatności, ale także reputacji ofiary, tworząc iluzję rzeczywistości i wprowadzając w błąd.

 

Te formy szantażu są szczególnie druzgocące, ponieważ ofiara zostaje postawiona w sytuacji, w której musi podjąć trudną decyzję: czy zapłacić, aby zachować prywatność, czy ryzykować upublicznienie swoich intymnych materiałów. Dla wielu osób, które padają ofiarą takiego oszustwa, walka z szantażem finansowym staje się przerażającym doświadczeniem.

 

Te przykłady pokazują, jak niezwykle ważne jest zachowanie ostrożności w świecie wirtualnym, szczególnie w sferze intymności i romansów. Nikt nie jest od nich wyłączony, dlatego musimy być czujni i chronić swoją prywatność online, traktując ją jak najcenniejszy skarb.

 

Dlatego też ważne jest, aby edukować się i informować o tym rodzaju zagrożeń online oraz wdrażać środki ostrożności. Niezależnie od motywacji sprawcy, szantażowanie i naruszanie prywatności innych osób pozostaje nieakceptowalne i nielegalne.

 

Pamiętajmy, że za tego rodzaju przestępstwa grożą surowe konsekwencje prawne, ale najlepszą obroną jest prewencja. Dbajmy o swoją prywatność, nie ulegajmy naciskom i nie publikujmy niczego, czego moglibyśmy potem żałować. Internet to przestrzeń pełna możliwości, ale musimy też być świadomi jej ciemnych stron i zawsze chronić siebie i innych przed nimi. To nie tylko nasza prywatność, ale także nasza godność, która jest na to narażona. 

 

Bądźmy mądrzy i ostrożni w sieci…

„Oszust jest mistrzem uwodzenia w sieci, pamiętaj, że nie wszystko, co lśni, jest złotem. W świecie internetowych romansów czai się niebezpieczeństwo w postaci szantażu lub upokorzenia. Unikaj upubliczniania swojej intymności i nie daj się zwieść fałszywym obietnicom. Warto zainwestować w cyberbezpieczeństwo, by cieszyć się miłością online bez obaw.”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *